Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Navigace

Anketa

Zatím nejsou žádné ankety.

RŮŽENKA A VÁNOCE

Já a počítače? Děláte si srandu, že? To rozhodně nebyla láska na první pohled. Proč taky. Bylo dost zájmů a počítač byl pouhým prostředkem k obživě, nutnost! Většinu času jsem trávila v práci na Městské správě sociálního zabezpečení v Brně, doma potom manžel a mnoho lepších nápadů, jak trávit zbytek volného času. Jenomže potom do mého života vstoupila mnou nezvaná, ale dozajista trvalá a věrná „kamarádka“. Důvěrně jí říkám Růženka.

A ta se rozhodla, že se mnou už zůstane. Kdo netuší, tak snad prozradí více známá zkratka rozka. A už to začalo, nejprve změnou zaměstnání, následně zkrácený úvazek, výpověď, invalidní důchod … Musela jsem opustit i některé své další zájmy. Drží se mně prostě jako klíště. Jenže si myslela, že se z ní „složím“, ale to se spletla „kámoška“! Nehodlala jsem doma sedět, litovat se a darovat jí byť jen minutku. Manžel ze mě na nervy, ale já byla ok. Pořád jsem něco vymýšlela! Podařilo se, přišla nová práce. Zaměstnání v sociálních službách, ve firmě DEEP Boskovice. Ta svoje služby staví na informačních a komunikačních technologiích. Poznávala jsem, že i počítač je skutečně dobrá věc.

To snad ne! Pronikla do jeho tajů, do možností Internetu, sociálních sítí, možností využití v sociálních službách. A nejen že můžu využívat některé speciální zařízení na základě ICT, ale díky tomuto modernímu komunikačnímu prostředku jsem našla postupně i mnoho nových přátel a kamarádů. Nejdřív úkol v aktivizační službě. Je nutno pomoci s komunikací klientovi, který má potíže s vyjadřováním mluveného slova, pak kluk na vozíku, který je tak trochu doma opuštěny a sám. Do toho další kolega, který přidá vtípek, radu a je tu když potřebuji.

Další dámy i pánové z různých koutů jižní Moravy, označovaní jsou snad za ohroženou skupinu osob se zdravotním postižením. Zdravotní postižení to máme vlastně tak trochu všichni, ale tady poznávám lidi komunikativní, nápadité, přátelské a navzdory svému postižení nacházející nová uplatnění a nové cesty životem. Obdivuhodné! Časem jsem našla vztah i k počítači, k novým přátelům. Pravda je, že někdy zapomínám na tu moji kámošku Růženku, ale ona se stejně připomíná, ale dobře jí tak. Já dnes díky počítači, ale vlastně i díky jí mám nové skvělé lidi kolem sebe. A poslední Vánoce? Jelikož nemáme s manželem Michalem děti, Vánoce jsme se rozhodli neslavit, jen tak v klidu je přejít a těšit se až bude po nich. Co vymyslet? Co dělat?

Už to mám a Michal byl nadšený. Navštívili jsme kamaráda Štefana na vozíku ve Slavkově, užili si pohodový Štědrý den s ním i jeho asistentkou. Další den jsme navštívili dalšího skvělého kamaráda a kolegu Tomáše v Brně. Nakonec prima vánoční dny, úsměvy na tvářích kluků, co víc si přát ... A mělo dojít ještě na jedno setkání. Měli jsme se sejít v Brně. Jenže manžel, abych mu asi nezáviděla, má problémy s páteří a v ten den mu bylo tak zle, že jsme do Brna jet nemohli. No co se dá dělat, zamáčknu slzu a život jde dál. Po poledni zalehneme k odpolední siestě. V tom zvoní zvonek. No kdo to ruší ve dnech svátečních?

Nikoho nečekáme! Jejda, to je síla! Tomáš, Janusz, Jaryn, Jaromír, invalidní vozík i slepecká hůl, vodící pejsek … To je překvapení, oni ti kamarádi přijeli z Brna za mnou a Michalem. A tak trávíme další, báječné odpoledne a večer, tentokrát u krbu místní restaurace. A to vše věřte nevěřte díky tomu předtím nemilovanému počítači.

Jo a Růženku? Tu jsem nechala doma, jen ať si nemyslí, že zbytek života budu jen s ní! Lenka

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Výborné! Výborné! 100% [1 Hlas]
Chvalitebné Chvalitebné 0% [Žádné hlasy]
Dobré Dobré 0% [Žádné hlasy]
Dostačující Dostačující 0% [Žádné hlasy]
Nedostačující Nedostačující 0% [Žádné hlasy]
Vygenerované za: 0.07 sekund
817,458 návštěv